Czym jest metabolizm i co odpowiada za jego regulację?

Wszystkie procesy odbywające się w organizmie mają swój konkretny zakres działania i odpowiadają za poszczególne kwestie utrzymania go przy życiu. Jednym z istotniejszych jest przemiana materii, czyli metabolizm. Jakie funkcje pełni w organizmie i co go reguluje? Jak zadbać o jego przyspieszenie i jakie będzie to miało skutki?

Metabolizm – co to jest?

Proces przemiany materii jest obecny u wszystkich organizmów żywych. Składa się on z grupy reakcji biochemicznych, w czasie których wykorzystywane są składniki odżywcze pochodzące z pokarmu. W trakcie zachodzenia tego procesu generowana jest energia, budowana jest materia i dokonywany jest przepływ informacji. Metabolizm człowieka podzielić można na dwa podstawowe procesy czyli anabolizm i katabolizm. W ramach anabolizmu zachodzi synteza, czyli powstawanie nowej materii, z kolei przy katabolizmie dochodzi do jej rozpadu i uwalniania energii.

Od czego zależy prędkość metabolizmu człowieka?

Prędkość zachodzenia procesów metabolicznych zależy od wielu czynników. Podstawowym jest wiek. U dzieci i młodzieży proces przemiany materii jest szybki, a jego podstawą jest anabolizm ze względu na wzrost i rozwój człowieka. Wraz z wiekiem prędkość metabolizmu spada, a miejsce anabolizmu w coraz większym stopniu zajmują procesy kataboliczne. Dzieje się tak, ponieważ wraz ze starzeniem się spada efektywność wykorzystywania dostarczanych organizmowi surowców energetycznych. Z tego też powodu warto postawić na wspomaganie metabolizmu, by spowolnić starzenie się organizmu i jak najdłużej utrzymać jego sprawność. Poza wiekiem na metabolizm mają wpływ również inne czynniki. Na tempo przemiany materii mogą mieć wpływ chociażby zaburzenia zdrowotne, aktywność fizyczna i umysłowa oraz przyzwyczajenia żywieniowe.

Co spowalnia metabolizm?

Aktualnie wiele osób zmaga się z problemem jakim jest spowolnienie metabolizmu i wiążącą się tym widoczną otyłością. O ile w niektórych przypadkach ma to związek z chorobowym zaburzeniem gospodarki hormonalnej, tak najczęściej jednak winne są jednak zaniedbania w kwestii zdrowego trybu życia. Brak aktywności fizycznej, odżywianie się z pomocą śmieciowego jedzenia i siedząca praca wpływają bardzo mocno na zwolnienie metabolizmu. Spożywana każdego dnia nadwyżka pustych kalorii dostarcza organizmowi więcej energii, niż jest on w stanie spożytkować, a brak impulsów do przyspieszenia metabolizmu skutkują odkładaniem się tej energii pod postacią tkanki tłuszczowej. Duży wpływ na metabolizm mają też nawyki związane z niewłaściwym czasem regeneracji. Krótki czas snu, życie w stresie i nieregularne posiłki podnoszą poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, co dodatkowo daje impuls do spowolnienia procesów metabolicznych, by zmusić organizm do odkładania rezerwy energetycznej, która w rzeczywistości jest zbędna.

Śmieciowe jedzenie ma duży wpływ na zwolnienie metabolizmu.

Czy możliwe jest przyspieszenie metabolizmu?

Osoby chcące zgubić zbędne kilogramy i poprawić jakość swojego życia, powinny zacząć od zdobycia wiedzy, jak przyspieszyć metabolizm. Jest to niezbędne do zmuszenia organizmy, by sięgnął on po rezerwy energetyczne odłożone pod postacią tkanki tłuszczowej. Proces ten wymaga czasu i konkretnych zmian w codziennych przyzwyczajeniach. Niezbędna będzie odpowiednia dieta oraz codzienna aktywność fizyczna. Już sama zmiana przyzwyczajeń żywieniowych znacząco wpłynie na poprawę metabolizmu poprzez przyspieszenie trawienia.

Od czego zacząć przyspieszenie metabolizmu?

Pierwszym krokiem prowadzącym do lepszego metabolizmu jest zmiana diety. Jedzenie powinno być usystematyzowane, czyli posiłki powinny być spożywane w regularnych porach. Dzięki temu organizm przyzwyczai się do regularnych dostaw energii i zniknie zapotrzebowanie na tworzenie rezerw. By ułatwić sobie ten proces warto wykorzystać catering dietetyczny, który każdego dnia dostarcza komplet gotowych do spożycia posiłków. Brak konieczności poświęcania czasu na gotowanie zdrowego jedzenia ułatwi rozłożenie ich w czasie i wyrobienie nawyku jedzenia o stałych porach. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że każda dieta pudełkowa przygotowywana jest zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, więc każdy posiłek dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych makro i mikroelementów. Po przyzwyczajeniu się do zdrowego żywienia o stałych porach, warto zadbać również o prawidłową regenerację. Pozbyć się trzeba nawyku późnego zasypiania oraz spędzania przed snem przed ekranem komputera lub telefonu. Wpływa to na czas i jakość snu, który jest niezbędny do utrzymania niskiego poziomu kortyzolu. Następnym krokiem, który wpływa na przyspieszenie metabolizmu, jest włączenie do codziennych przyzwyczajeń aktywności fizycznej. Nawet regularne spacery mogą mieć bardzo duży wpływ na zmianę procesów metabolicznych. Z czasem można podnosić intensywność wysiłku, by utrzymać metabolizm na wysokim poziomie.

Zdrowe jedzenie, bogate w warzywa, może przyspieszać metabolizm.

W jaki sposób dieta przyspiesza metabolizm?

Istotną częścią pracy nad własnym metabolizmem jest utrzymywanie odpowiedniej diety. Ma ona ogromny wpływ na procesy metaboliczne, ponieważ jakość spożywanego jedzenia odpowiada za czas i efektywność jego trawienia. Wyeliminowanie z diety produktów wysokoprzetworzonych sprawia, że nie dostarcza się dla organizmu pustych kalorii. Wykorzystanie świeżych i naturalnych produktów przyspiesza trawienie, dostarczając jednocześnie odpowiednich ilości makro i mikroelementów. Warto postawić na warzywa i owoce bogate w błonnik, ponieważ zapewniają one dużo szybsze pojawienie się uczucia sytości, co pozwala też ograniczyć ilość spożywanego jedzenia. Błonnik poprawia też perystaltykę jelit i ułatwia organizmowi oczyszczanie się z toksyn. Istotne jest również dostarczanie organizmowi pełnowartościowego białka, które również ułatwia osiągnięcie sytości, a jednocześnie dostarcza odpowiedniego materiału budulcowego. Dodatkową zaletą diety bogatej w białko jest dużo większy nakład energii niezbędnej do procesu jej trawienia co poprawia metabolizm. W przypadku węglowodanów dobrym rozwiązaniem będzie wybór cukrów złożonych, które dostarczą energii na dłużej i wydłużą okres odczuwania sytości. Istotnym elementem zdrowej diety pomagającej w odchudzaniu są przyprawy. Kurkumina poprawia pracę wątroby, co przekłada się na lepsze metabolizowanie tłuszczy. Pikantne przyprawy podnoszą temperaturę ciała, dzięki czemu poprzez podniesioną termogenezę również przyspieszają metabolizm. Dobrym dodatkiem do diety jest kawa i inne produkty zawierające kofeinę. Poza działaniem prozdrowotnym zawiera ona antyoksydanty uczestniczące w regulacji metabolizmu.

Pikantne przyprawy poprawiają procesy trawienne i przyspieszają metabolizm.

Jak duży wpływ ma przyspieszenie metabolizmu na odchudzanie?

Proces odchudzania wymaga zredukowania odłożonej w organizmie tkanki tłuszczowej. Z tego też powodu niezbędne jest zmuszenie go do pozyskiwania energii z odłożonej rezerwy. Osiąga się to poprzez ograniczenie ilości spożywanych kalorii oraz jednoczesne przyspieszenie metabolizmu, by powstał deficyt kaloryczny. Samo ograniczenie kaloryczności posiłków może nie być wystarczające, ponieważ organizm w deficycie może stopniowo zmniejszać swoje podstawowe zapotrzebowanie na energię. Mówimy tutaj jednak o dłuższym okresie czasu, gdzie nasza masa ciała znacząco się różni od tej w której zaczynaliśmy proces odchudzania. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest tydzień lub dwa przerwy i wejście na tzw. zero kaloryczne. Nasz organizm oraz gospodarka hormonalna odpocznie od deficytu i na nowo można wyliczyć nowe zapotrzebowanie energetyczne w celu dalszej redukcji. Odpowiednia dbałość o regulowanie metabolizmu przyspiesza odchudzanie i sprawia, że jest ono bardziej komfortowe.


29 sierpnia 2024