Czym są i jakie są źródła tłuszczów nasyconych?

Prawidłowo zbilansowana dieta powinna się składać z trzech makroelementów w odpowiedniej proporcji. Są to węglowodany, białka i tłuszcze. Wszystkie są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i dostarczają mu energii. Tłuszcze dzielą się na dwie grupy – tłuszcze nasycone i nienasycone. Są bardzo ważne dla organizmu i stanowią najbogatsze źródło energii. Warto zadbać o to, by w diecie znalazły się ich najlepsze źródła.

Czym charakteryzują się tłuszcze nasycone?

Tłuszcze w organizmie człowieka znaleźć można między innymi w komórkach stanowiących magazyn, widocznych jako tkanka tłuszczowa. Są one dla organizmu zapasowym źródłem energii. Tłuszcze nasycone powinny być składnikiem każdej dobrze zbilansowanej diety, jednak należy pilnować ich jakości, ponieważ spożywane bez kontroli mogą powodować wzrost poziomu cholesterolu oraz pogorszeniem samopoczucia. Odpowiadają one w znacznym stopniu za polepszenie smaku potraw i bardzo dobrze znoszą obróbkę termiczną. Wykorzystywane są między innymi przy ketogenicznej diecie odchudzającej, gdzie zastępują węglowodany w roli głównego składnika dostarczającego organizmowi energię. W organizmie odpowiadają za transportowanie witamin takich jak A, D, E i K. Chronią również prawidłowego działaniu układu nerwowego i wchodzą w skład błon komórkowych. Dzięki nim organizm posiada również właściwości termoizolacyjne, a odłożona tkanka tłuszczowa chroni przez urazami.

Jakie są źródła tłuszczów nasyconych?

Inna nazwa grupy tłuszczów nasyconych to tłuszcz zwierzęcy, ponieważ to mięso i produkty zwierzęce są ich podstawowym źródłem. Ważne jest, by wykorzystywane źródła były wysokiej jakości, dlatego też warto spożywać minimum raz w tygodniu tłuste ryby morskie. Poza nimi tłuszcze nasycone dobrej jakości znaleźć można między innymi w śmietanie, smalcu, maśle i czerwonym mięsie. To właśnie na tych źródłach trzeba się skupić układając zdrową dietę. Istotne jest, by wszystkie tłuszcze stanowiły nie więcej niż 35% dziennego zapotrzebowania na energię. Szczególnie nadmiar tłuszczów nasyconych może być dla organizmu niekorzystny.

Masło jest jednym ze źródeł zdrowego tłuszczu nasyconego.

Jakie są skutki nadmiaru tłuszczu zwierzęcego w diecie?

Z tłuszczami, tak jak i z innymi makroelementami można przesadzić. Efektem jest nadmierny przyrost masy ciała, widoczny przede wszystkim pod postacią tkanki tłuszczowej. Nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych może prowadzić również do nadmiernego zwiększenia poziomu tłuszczu trzewnego, który może stanowić duże obciążenie dla organów. Innym skutkiem nadmiaru mogą być dolegliwości występujące w układzie pokarmowym oraz choroby układu krążenia takie jak miażdżyca. By tego uniknąć niezbędne jest kontrolowanie ilości tłuszczu zwierzęcego w diecie oraz regularne badanie poziomu cholesterolu we krwi. Ilość spożywanego tłuszczu w diecie powinna być zależna od aktywności fizycznej oraz rodzaju wykonywanej pracy. Osoby prowadzące siedzący tryb życia potrzebują go najmniej. Pracując fizycznie i regularnie trenując można zwiększyć podaż tłuszczu nasyconego, ponieważ zostanie on bez problemu spożytkowany przez organizm pod postacią energii.

Czym skutkuje niedobór tłuszczu nasyconego?

Niedobór tłuszczu w diecie, podobnie jak jego nadmiar, może prowadzić do powikłań zdrowotnych. Tłuszcze pochodzenia roślinnego i zwierzęcego pełnią istotne funkcje w organizmie. Wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu a ich zbyt niska ilość prowadzić może nawet do skrócenia życia. Bez nich niemożliwe jest prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz całego układu nerwowego. Zaburzeniu może ulec też funkcjonowanie układu krwionośnego oraz hormonalnego.

Niedobór tłuszczu nasyconego w diecie może prowadzić do zaburzeń pracy układu nerwowego.

Jak powinna wyglądać zawartość tłuszczu zwierzęcego w diecie?

By stosowana dieta była w pełni zdrowa, niezbędne jest utrzymanie odpowiedniej proporcji wszystkich makroelementów. Tłuszcze powinny stanowić od 20 do 35 procent dziennego zapotrzebowania na energię. Rozwiązaniem, który ułatwia kontrolowanie tych wartości, jest catering dietetyczny. Dostarcza on każdego dnia kompletu gotowych do spożycia posiłków, zbilansowanych zgodnie z zasadami zdrowego żywienia przez dietetyków i specjalistów z zakresu żywienia. Niezależnie od wyboru konkretnego rozwiązania, każda dieta pudełkowa zawiera jedynie najlepsze źródła tłuszczów nasyconych i nienasyconych, by organizm korzystał jedynie ze zdrowych makroelementów. Ważne jest, by wyeliminować z diety wszelkie używki takie jak alkohol i papierosy, ponieważ utrudniają one pracę dla układu trawiennego i mogą utrudniać proces trawienia tłuszczów. Przygotowując samodzielnie dietę trzeba również zadbać o odpowiedni stosunek tłuszczów nasyconych i nienasyconych, ponieważ obydwie grupy są dla organizmu istotne, a nienasycone kwasy tłuszczowe ułatwiają kontrolowanie między innymi poziomu trzewnej tkanki tłuszczowej.


5 września 2024