Kwasy tłuszczowe omega-3 i 6 i ich rola dla zdrowia

Kwasy tłuszczowe omega-3 i 6 są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stanowią one ważny materiał energetyczny, wspierający pracę wielu narządów. Jak działają kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6? Dlaczego są fundamentem zdrowej diety? I w jaki produktach można je znaleźć? 

Kwasy tłuszczowe omega-3 i 6: rola w codziennej diecie

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (kwas dokozaheksaenowy, eikozapentaenowy i linolenowy) i omega-6 (kwas linolowy i arachidonowy) są niezbędnym elementem zbilansowanego jadłospisu nie tylko ze względu na pełnione funkcje, ale również na fakt, iż ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytwarzać. To właśnie dlatego zdrowa dieta powinna uwzględniać 2-3 porcje tłustych ryb, a także codzienną porcję nasion, pestek, orzechów oraz dobrej jakości olejów roślinnych, w tym oliwy extra virgin.

Właściwości zdrowotne kwasów tłuszczowych omega-3 i 6

Kwasy tłuszczowe omega-3 i 6 wykazują korzystny wpływ na układ krwionośny, regulując stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi i normalizując ciśnienie tętnicze. Ponadto wspierają one układ nerwowy, w tym narząd wzroku, zdolności poznawcze, a także procesy zapamiętywania i przyswajania nowych informacji. 

Kwasy tłuszczowe omega-3 i 6 mają działanie przeciwzapalne i immunomodulujące, dzięki czemu pozytywnie wpływają na naturalną barierę ochronną organizmu. Ich odpowiednia podaż w zdrowej diecie może skutecznie wyciszyć objawy cukrzycy typu 2, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka oraz chorób neurodegeneracyjnych.

Omega-3 i 6: jakie jest dzienne zapotrzebowanie i gdzie można je znaleźć

Dorosła osoba powinna spożywać średnio od 8 do 12 g niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych dziennie. Przedział ten uwzględnia zapotrzebowanie na kwasy omega-3 (ok. 1,5 g/doba). 

Wyliczając dokładną podaż, należy wziąć pod uwagę, że prawidłowo opracowana dieta opiera się na odpowiednim stosunku omega-3 do omega-6, wynoszącym 1:5 lub 1:6. Zburzenie tej relacji może zmniejszać wchłanianie kwasów z pierwszej grupy, a nawet zaostrzać niektóre stany zapalne.

W związku z powyższym warto zapoznać się z listą produktów, w których znajdują się poszczególne kwasy tłuszczowe. Jakie rodzaje pożywienia zaliczane są do najlepszych źródeł tych substancji odżywczych?

Poznaj przeciwzapalną dietę od LOVE – Dairy Free >>

Kwasy omega-3:

 • tłuste ryby morskie,
 • siemię lniane i jego przetwory,
 • nasiona chia,
 • nasiona konopi,
 • orzechy włoskie,
 • owoce morza,
 • tran,
 • algi morskie.

Kwasy omega-6:

 • pestki dyni,
 • nasiona słonecznika,
 • pistacje,
 • migdały,
 • orzechy (laskowe, brazylijskie, pekan, nerkowca),
 • sezam,
 • mak,
 • oleje roślinne tłoczone na zimno,
 • awokado, 
 • oliwa z oliwek.

Dodatkowym źródłem omega-3 i 6 mogą być suplementy diety. Jednak należy pamiętać, że powinny one stanowić jedynie uzupełnienie zbilansowanej, zróżnicowanej i zdrowej diety

Najczęstsze objawy niedoborów

Wśród najczęściej występujących objawów niedoborów kwasów tłuszczowych omega-3 i 6 wymienia się osłabioną odporność. W konsekwencji organizm staje się bardziej podatny na infekcje wirusowe i zakażenia grzybicze, a także na silniejsze reakcje alergiczne. Na liście symptomów wymienia się również problemy z pamięcią i koncentracją, wahania nastrojów, w tym zaburzenia depresyjne, gorszą kondycję skóry, włosów i paznokci oraz nadciśnienie tętnicze.

Zdrowa dieta bogata w kwasy tłuszczowe wybierz najlepszy catering dietetyczny od LOVE!

Zdrowa dieta obfitująca w kwasy tłuszczowe omega-3 i 6 to podstawa dobrego samopoczucia i wyciszenia stanów zapalnych. Zadbanie o ich dzienną zalecaną normę może sprawiać trudność wielu osobom. Czujesz, że nie masz wystarczającej wiedzy na temat komponowania pełnowartościowych posiłków? W takim razie postaw na najlepszy catering dietetyczny od LOVE!

Specjaliści z Love Catering opracowali przeciwzapalną dietę pudełkową Dairy Free, obfitującą w najważniejsze substancje odżywcze, w tym kwasy tłuszczowe omega-3 i 6. Menu bazuje na urozmaiconych posiłkach oraz składnikach starannie wyselekcjonowanych przez doświadczonych kucharzy. 

Dieta Love Catering pozbawiona jest prozapalnych składników, tj. glutenu, nabiału, laktozy oraz cukru. Ponadto dostępna jest w kilku wariantach kalorycznych (1 200-2 500 kcal). Nie jesteś pewien, który z nich wybrać? Nic nie szkodzi! W Love masz możliwość bezpłatnej konsultacji z certyfikowanym dietetykiem. Już dziś wypełnij intuicyjny formularz, aby ustalić termin konsultacji!

16 maja 2022