Dieta bezglutenowa: co jeść, a czego unikać

Dieta bezglutenowa to wybawienie dla osób cierpiących na szereg schorzeń układu pokarmowego – łagodzi dolegliwości, a także poprawia ogólne samopoczucie. Dla kogo jest wskazana? Jakie produkty można do niej włączyć, a jakie całkowicie wykluczyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Podpowiadamy!

Kilka słów o diecie bezglutenowej

Dieta bezglutenowa reprezentuje grupę diet eliminacyjnych, gdyż całkowicie wyklucza gluten z codziennego jadłospisu. Gluten to kompleks białek roślinnych obecnych w ziarnach zbóż oraz produktach pochodnych. Jest on szczególnie niebezpieczny w przypadku osób, które cierpią na:

 • celiakię,
 • chorobę Duhringa,
 • alergię na pszenicę,
 • nieceliakalną nadwrażliwość na gluten.

Dieta bezglutenowa pozwala na złagodzenie przebiegu powyższych chorób, a nawet całkowite pozbycie się niektórych symptomów. Pacjenci powinni nie tylko wystrzegać się produktów, które zawierają gluten, ale również artykułów spożywczych, które w składzie mają jego śladowe ilości. 

W ostatnich latach dużo mówi się także o korzyściach wynikających z wykluczenia glutenu w chorobach autoimmunologicznych. Jednym z głośniejszych badań na ten temat było przeprowadzone na grupie 90 pacjentów ze świeżo rozpoznaną i potwierdzoną biopsją celiakią. Każdego chorego badano w momencie postawienia diagnozy na obecność przeciwciał typowych dla cukrzycy typu 1 i autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Stwierdzono ich obecność w odpowiednio 11 i 14 %. Ale gdy tych samych pacjentów przebadano ponownie po dwóch latach diety bezglutenowej, poziom wszystkich wcześniej obecnych przeciwciał się znormalizował. Autorzy wyciągnęli z badania wniosek, że dieta bezglutenowa może być lekiem także w innych, poza celiakią, chorobach autoimmunologicznych. Kolejne badania ujawniały większą częstość występowania chorób autoimmunologicznych u chorych z celiakią nieprzestrzegających diety bezglutenowej. Jednocześnie, wielu ekspertów nie potwierdza tej teorii, zatem niestety jednoznacznej opinii na ten temat skuteczności stosowania diety bezglutenowej w leczeniu chorób autoimmunologicznych nie ma, a dotychczasowe wnioski są rozbieżne. Jednak niektóre badania i opisy przypadków wskazują, że chociaż nie do końca rozumiemy dlaczego, korzyści z odstawienia glutenu mogą być istotne. Dlatego, choć nie ma oficjalnych rekomendacji na temat stosowania diety bezglutenowej w chorobach autoimmunologicznych, można ją w niektórych przypadkach rozważyć.

Zastanawiasz się nad dietą bezglutenową mimo, że nie cierpisz na nietolerancję na ten składnik? Gluten dla osób tolerujących ten składnik jest w pełni zdrowy i bezpieczny. Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia podkreślają, że osobom, które nie cierpią nietolerancję glutenu produkt ten nie szkodzi, podobnie jak dobrze zbilansowana dieta bezglutenowa. Jeśli nadal rozważasz rezygnację z glutenu w diecie skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z dietetykiem LOVE.

Sprawdź nasze diety bezglutenowe w dietach Sport, Balance, Sirt i Handy Meals >>

Co jeść na diecie bez glutenu – produkty bezglutenowe 

Stworzenie jadłospisu na bazie produktów bezglutenowych jest kluczowe dla zachowania dobrego samopoczucia w przypadku wielu osób. Produkty pozbawione glutenu to te, w których on naturalnie nie występuje, oraz takie, które przeszły specjalny proces technologiczny.


Wśród zbóż bezpiecznych na diecie bezglutenowej wymienia się:

 • ryż,
 • ziemniaki,
 • kukurydzę,
 • proso,
 • grykę,
 • rośliny strączkowe,
 • amarantus,
 • quinoa (komosę ryżową),
 • maniok,
 • sorgo.

Jeśli chodzi o inne produkty bez glutenu, do jadłospisu można swobodnie włączyć:

 • warzywa,
 • owoce,
 • bakalie,
 • nabiał,
 • jajka,
 • mięso, ryby i owoce morza,
 • oleje, oliwę i octy.

Należy pamiętać także o tym, że nawet śladowa ilość glutenu, np. na nożu lub desce do krojenia, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla osób z celiakią. Jeśli stawiasz na gotowe artykuły spożywcze, szukaj takich z charakterystycznym znakiem kłosa w kółku oznaczającego produkt bezglutenowy.

Czego unikać w jadłospisie – produkty glutenowe 

Na jakie składniki szczególnie uważać, komponując jadłospis wpisujący się w założenia diety bezglutenowej? Wystrzegaj się produktów zbożowych, które zawierają pszenicę oraz orkisz, żyto, pszenżyto, jęczmień i owies. Oprócz oczywistych składników w grupie znajdują się gotowe kaszki, musli, ciastka, produkty z dodatkiem słodu jęczmiennego, bułka tarta, kawa zbożowa, a nawet sos sojowy.

Robiąc zakupy, zwracaj uwagę na dokładny skład produktów, ponieważ gluten może ukrywać się również w tych spośród nich, które na pierwszy rzut oka wydają się bezpieczne. Należą do nich przetwory mięsne, w tym pasztety, parówki oraz wędliny, gotowe słodycze, majonezy, konserwy, budynie, twarogi i sery – dzieje się tak, ponieważ gluten jest wykorzystywany jako składnik zagęstników i wypełniaczy w przemyśle spożywczym.

Sprawdź nasze diety w wariantach gluten free Sport, Balance, Sirt i Handy Meals >>

Dieta bezglutenowa od LOVE to wygoda i zdrowie w jednym!

Eliminacja glutenu to niezbędny krok do poprawy samopoczucia w przypadku osób cierpiących m.in. na celiakię lub alergię na tę grupę białek. Dokuczają Ci nieprzyjemne symptomy? Postaw na dietę bezglutenową od LOVE! 

Poza eliminacją produktów glutenowych klienci mogą u nas liczyć na smaczne menu, na które składają się produkty o najwyższej jakości. Wydaje Ci się, że dieta bezglutenowa jest nudna? Wiedz, że nasze jadłospisy nie są ani nudne, ani powtarzalne!

W naszym menu stosujemy produkty bezpieczne dla Twojego układu pokarmowego – w pełni bezglutenowe lub całkowicie oczyszczone z białka (np. płatki owsiane). Produkty glutenowe zastępujemy ziarnami naturalnie niezawierającymi glutenu – ryżem, gryką, amarantusem, kukurydzą oraz komosą ryżową.

Dieta Gluten Free od Love Catering jest dostępna w kilku wariantach, w tym Balance, Sport, SIRT oraz Handy Meals. Cierpisz również na nietolerancję laktozy? Mamy na to idealne rozwiązanie w postaci diety Balance Lacto&Gluten Free, która pozbawiona jest obu substancji.

Skontaktuj się z nami przez nasz intuicyjny panel zamówień – zaledwie kilka kliknięć dzieli Cię od stworzenia jadłospisu dostosowanego do Twoich potrzeb. Nie jesteś pewien, jaką kaloryczność wybrać? W Love Catering mamy najlepszych specjalistów, a do tego oferujemy opcję bezpłatnej konsultacji dietetycznej. Wypełnij prosty formularz kontaktowy, a my rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości!

 

21 lutego 2022