Dieta bezlaktozowa – na czym polega i co należy o niej wiedzieć?

Spożycie laktozy przez osoby cierpiące na jej nietolerancję często kończy się nieprzyjemnymi dolegliwościami w postaci wzdęć, nudności, biegunki oraz uczucia przelewania się w jelitach. Skutecznym remedium na tę przypadłość jest całkowita eliminacja laktozy z jadłospisu. Na czym polega dieta bezlaktozowa i komu jest dedykowana? Na co zwrócić szczególną uwagę przy doborze pokarmów? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Dieta bezlaktozowa: czym jest laktoza i gdzie można ją znaleźć?

Dieta bezlaktozowa polega na całkowitym wyeliminowaniu z menu laktozy – składnika wywołującego nieprzyjemne symptomy u osób z nietolerancją. Czym jest owa substancja? Laktoza to dwucukier obecny w mleku ssaków i produktach pochodnych. Proces jej trawienia wymaga udziału enzymu – laktazy – rozkładającego ją do węglowodanów prostych.

Gros osób zmaga się z niedoborem lub całkowitym brakiem laktazy, co z kolei prowadzi do rozwoju nietolerancji laktozy. Wyróżnia się nietolerancję wrodzoną oraz nabytą – ta pierwsza jest związana z wrodzonym brakiem zdolności organizmu do wytwarzania enzymu, natomiast druga może mieć charakter przejściowy lub utrwalony i być wywołana uszkodzeniem błony śluzowej jelita cienkiego wskutek:

  • przyjmowanych leków,
  • długotrwałej diety bezmlecznej,
  • zabiegów medycznych,
  • przewlekłych schorzeń układu pokarmowego.

W przypadku nietolerancji laktozy pierwsze niepożądane symptomy pojawiają się niedługo po spożyciu niedozwolonych składników. Dwucukier znajduje się w mleku, serach twarogowych, jogurtach, czekoladzie, bitej śmietanie, lodach, maśle oraz innych przetworach mlecznych.

Sprawdź nasze diety bezlaktozowe LACTO FREE dostępne w dietach Sport i Balance >>

Na co postawić, komponując posiłki, czyli produkty bezlaktozowe

Podstawowym krokiem, chroniącym przed niepożądanym wpływem laktozy na Twój organizm, jest wdrożenie diety bezlaktozowej. Oprócz eliminacji oczywistych pokarmów warto pamiętać o produktach, które mogą zawierać jej śladowe ilości, tj. gotowych daniach, ciastach, chipsach, słodyczach, sosach, pieczywie czy lekach.

Przechodząc na dietę bezlaktozową, nie musisz rezygnować z ulubionych przysmaków. Na rynku dostępne są liczne zamienniki artykułów spożywczych na bazie mleka. Na jakie produkty bezlaktozowe postawić przy nietolerancji laktozy? Wśród nich znajdują się:

  • mleko i napoje roślinne,
  • jogurty roślinne (np. kokosowe lub sojowe),
  • mleczko kokosowe,
  • wegańskie lody, budynie i słodycze, 
  • przetwory mleczne bez laktozy,
  • produkty oznaczone symbolem przekreślonej butelki mleka.


Wiele osób błędnie zakłada, że dieta bez laktozy jest tożsama z wariantem beznabiałowym. Należy jednak pamiętać, że jadłospis bezlaktozowy oznacza eliminację wszystkich źródeł dwucukru, nawet tych pozornie bezpiecznych.

Jeśli chodzi o restrykcyjność bezlaktozowego menu, jest ona zależna od reakcji pokarmowej na laktozę danego pacjenta. Niektórzy chorzy dobrze znoszą śladowe ilości laktozy, podczas gdy inni muszą uciekać się do najbardziej rygorystycznej wersji diety bezlaktozowej

Czy na diecie bezlaktozowej można jeść ser żółty?

Ser żółty to jeden z najbardziej popularnych produktów mlecznych dostępnych na rynku. Czy można uznać go za bezpieczny składnik diety bezlaktozowej, mimo że wytwarzany jest z półproduktu widniejącego na zakazanej liście? Oczywiście!

Podczas produkcji serów laktoza obecna w mleku jest przekształcana w kwas mlekowy. Dzieje się tak wskutek fermentacji z udziałem szczepów bakterii żywiących się cukrem mlecznym. Zatem sery żółte są w zupełności bezpieczne dla osób, które na co dzień doświadczają negatywnych objawów związanych z nietolerancją laktozy.

Przeczytaj także o diecie bezglutenowej >>

Dieta bezlaktozowa od LOVE to zdrowie na wyciągnięcie ręki!

Potrawy eliminujące laktozę są podstawą diety osób cierpiących na nietolerancję tego składnika. Szukasz sposobu na pozbycie się uporczywych symptomów za pomocą zbilansowanej diety? Postaw na zdrowy catering dietetyczny od LOVE

W LOVE posiadamy najwyższej jakości diety bez laktozy, w tym Balance Lacto Free, Balance Lacto & Gluten Free oraz Sport Lacto Free. Brak nudy na talerzu i bogactwo mikroelementów to gwarancja dobrego samopoczucia każdego dnia. Pozwól nam zadbać o swój układ pokarmowy!

Skorzystaj z intuicyjnego panelu zamówień na naszej stronie, a szybko dopasujesz dietę do swoich preferencji. Nie wiesz, jaką kaloryczność wybrać? Chętnie udzielimy Ci wskazówek podczas bezpłatnej konsultacji dietetycznej. Wypełnij prosty formularz kontaktowy, a my opowiemy Ci o dostępnych wariantach diety bezlaktozowej!

 

17 marca 2022