Odkryj moc przeciwzapalnych przypraw i ziół!

Stan zapalny to naturalny mechanizm obronny ludzkiego organizmu. Jeśli jest on krótkotrwały, pełni funkcję skutecznej bariery przed negatywnym działaniem czynników uszkadzających. Największe wyzwanie stanowią te o przewlekłym charakterze – jednym ze sposobów na ich wyciszenie jest stosowanie diety przeciwzapalnej, której ważną częścią są przeciwzapalne przyprawy i zioła. Które z nich mają największy potencjał antyzapalny?

TOP 8 przeciwzapalnych przypraw i ziół, które warto włączyć do codziennej diety

 1. IMBIR
  Korzeń imbiru to jeden z najpotężniejszych składników diety przeciwzapalnej. Ze względu na obecność takich substancji jak gingerol, zingeron oraz paradol imbir wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jego dodatkowym atutem jest hamowanie syntezy prostaglandyn, biorących czynny udział w procesie zapalnym.
 2. KURKUMA
  Kurkuma plasuje się wysoko na liście przeciwzapalnych przypraw – i nic w tym dziwnego! Znajdująca się w niej kurkumina ma właściwości immunomodulujące, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwdepresyjne. Spożywając kurkumę, przyspieszysz swój metabolizm i oczyścisz organizm z toksyn. Substancje prozapalne znajdujące się w kurkumie (kurkumina) najlepiej wchłaniają się w połączeniu z piperyną, która znajdziemy w pirzeprzu czarnym. Na rynku dostępne są nawet suplementy diety, które łączą te dwa składniki, poniewaz ich wspólne działanie wykazuje bardzo duży efekt przeciwzapalny. Często zaleca się taką suplementację kobietom cierpiącym na ednometriozę, właśnie z uwagi na silne działanie przeciwzapalne oraz właściwości wspierające pracę wątroby i układu pokarmowego.
 3. SZAFRAN
  Nazywany czerwonym złotem, szafran posiada liczne prozdrowotne cechy. Wśród zawartych w nim farmakologicznie czynnych substancji na szczególną uwagę zasługują pikrokrocyna, krocetyna oraz safranal. Ten ostatni jest związkiem antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym, przeciwnowotworowym oraz usprawniającym pamięć.
 4. ROZMARYN
  Jednym z przeciwzapalnych ziół, które warto włączyć do codziennego jadłospisu, jest rozmaryn. Obfituje on w karnozol, który wycisza stany zapalne poprzez zmniejszenie stężenia cytokin i chemokin zapalnych. Dzięki obecności kwasu ursolowego uważa się go również za naturalny antybiotyk.
 5. PAPRYCZKA CHILI
  Papryczka chili to produkt diety przeciwzapalnej, a wszystko to za sprawą kapsaicyny. Substancja ta wykazuje szerokie spektrum właściwości, w tym antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne, termoregulacyjne oraz przeciwzapalne. Ponadto kapsaicyna jest często wykorzystywana jako komponent leków i maści przeciwbólowych. Kapsaicyna jest wykorzystywana m.in. w leczeniu stanów zapalnych stawów, ma także właściwości uśmierzające ból.
 6. GOŹDZIKI
  Ze względu na zawartość eugenolu goździki zasługują na szczególne miejsce w diecie antyzapalnej. Wchodzi on w skład olejku goździkowego, który wykazuje silne działanie antyseptyczne. Z kolei salicylan metylu powoduje, że goździki można z powodzeniem stosować jako naturalne, miejscowe leki przeciwbólowe.
 7. CYNAMON
  Cynamon blokuje rozwój stanu zapalnego, dodatkowo oferując działanie odkażające i znieczulające. Do głównych substancji aktywnych, jakie można znaleźć w cynamonie, należą terpeny, garbniki, aldehyd cynamonowy, eugenol oraz kuminol. Ponadto ta przeciwzapalna przyprawa stanowi efektywne remedium na pasożyty układu pokarmowego.
 8. GAŁKA MUSZKATOŁOWA
  Gałka muszkatołowa nie tylko urozmaica zbilansowane dania, ale również stanowi ważny antyzapalny składnik menu. Podobnie jak w przypadku goździków i cynamonu przyprawa ta zawiera eugenol hamujący rozwój stanów zapalnych.

Moc przeciwzapalnych ziół i przypraw okiem specjalistów z Love Catering

Zainteresowało Cię prozdrowotne działanie przeciwzapalnych ziół i przypraw? Wiedz, że większość z nich znajdziesz w naszej diecie pudełkowej Dairy Free! Zamawiając ten wariant cateringu dietetycznego, możesz liczyć na potrawy pozbawione takich prozapalnych substancji jak gluten, nabiał, laktoza oraz cukier.

Poznaj przeciwzapalną dietę od LOVE – Dairy Free >>

Dieta Dairy Free jest dostępna w kilku wariantach kalorycznych, bazujących na pysznych i urozmaiconych posiłkach oraz składnikach starannie wyselekcjonowanych przez doświadczonych kucharzy. Przed podjęciem decyzji możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji z certyfikowanym dietetykiem. Wypełnij intuicyjny formularz i ustal termin konsultacji już dziś!

3 maja 2022