Jak wrócić do formy po wakacjach?

Lato to pora roku, na którą wiele osób czeka z ogromnym utęsknieniem – to właśnie w tym okresie najczęściej wyjeżdżamy na upragnione urlopy, organizujemy weekendowe wypady za miasto i wypoczywamy w gronie najbliższych, racząc się kiełbaskami z grilla, zimnym piwem czy lodami z budki przy plaży. Spędzając wolne dni w ten sposób, zapominamy o zbilansowanej diecie, co nierzadko kończy się przyrostem masy ciała. Na szczęście początek września to idealny czas na powrót do formy lub rozpoczęcie przygody ze zdrowym odżywianiem. Jak schudnąć po wakacjach i wypracować dobre nawyki?

Jak schudnąć po wakacjach? Najważniejsze zasady

1. Nie bądź dla siebie zbyt krytyczny

Czujesz złość, patrząc na wyświetlacz wagi pokazujący wyższy wynik niż dwa miesiące temu? Zmień sposób myślenia i zapomnij o wyrzutach sumienia! Kilkukilogramowy przyrost to jeszcze nie koniec świata – jeśli mieścisz się w normie, nie masz większych powodów do obaw. Wystarczy, że wykonasz badania krwi, a wszelkie nieprawidłowości skonsultujesz z lekarzem lub dietetykiem. Pamiętaj, że już sam fakt podjęcia decyzji o powrocie do formy to połowa sukcesu, a baterie naładowane w trakcie urlopu na pewno ułatwią Ci zrobienie pierwszego kroku.

2. Wyznacz sobie realny cel

Jak schudnąć po wakacjach? Wyznacz sobie konkretny cel! Musi być on jednak realny do osiągnięcia – jeśli będziesz wobec siebie zbyt wymagający i dasz sobie mało czasu na powrót do formy, szybko się zniechęcisz i stracisz motywację. Najlepiej sprawdzi się tutaj metoda małych kroków – wprowadzając zmiany stopniowo, łatwiej Ci będzie wytrwać w swoich postanowieniach i utrzymać wypracowane efekty.

Wybierz dietę dopasowaną do Twoich potrzeb >>>

3Połącz przyjemne z pożytecznym 

Nie zmuszaj się do aktywności, które nie sprawiają Ci przyjemności. Żeby zrzucić nadprogramowe kilogramy, wcale nie musisz wylewać siódmych potów na siłowni, zwłaszcza jeśli widok bieżni czy ciężarów przyprawia Cię o mdłości. Równie dobrym wyborem będą regularne spacery lub jazda na rowerze – żeby jeszcze bardziej uatrakcyjnić sobie ten czas, zabierz ze sobą słuchawki i posłuchaj ulubionej muzyki. Czerpiąc radość ze swoich działań, szybciej osiągniesz swój cel. Bo jak wrócić do formy, to z pełną satysfakcją!

4. Dopasuj dietę i kaloryczność do swoich potrzeb

Jedną z najgorszych rzeczy, jaką możesz zrobić w celu powrotu do formy po wakacjach, jest porwanie się na niskokaloryczne i mocno eliminacyjne diety. Twoje posiłki powinny być odżywcze, zbilansowane i oczywiście smaczne. Nie mniej istotna jest ich wartość energetyczna. Nie wiesz, jak skomponować swój jadłospis i ile kalorii dziennie spożywać? Poproś o pomoc dietetyka lub skorzystaj ze specjalnego kalkulatora kalorii Love Catering, dzięki któremu nie tylko obliczysz swoje zapotrzebowanie kaloryczne, ale również otrzymasz propozycję diety dopasowanej do Twoich oczekiwań.

5. Zastosuj zasadę 80/20

Jak schudnąć po wakacjach bez większych wyrzeczeń? Pozwól sobie na drobne odstępstwa. Sięgnięcie po batonika czy kilka kostek czekolady nie zaprzepaści Twoich starań, a wręcz przeciwnie – może uchronić Cię przed obsesyjnym myśleniem o jedzeniu. Świetnym rozwiązaniem będzie wdrożenie zasady 80/20, według której 80% posiłków w jadłospisie bazuje na zdrowych, niskoprzetworzonych, pełnowartościowych produktach, natomiast pozostałe 20% to jedzenie, na które masz ochotę dla przyjemności, ale które niekoniecznie wpisują się w założenia zdrowej diety. Zasadę tę możesz zastosować w skali dnia lub tygodnia (np. dwie-trzy wizyty w restauracji tygodniowo). 

Łatwy i przyjemny powrót do formy po wakacjach? To naprawdę możliwe!

Powrót do formy po letnim wypoczynku jawi się niektórym jako skomplikowane i pełne wyrzeczeń przedsięwzięcie. Okazuje się jednak, że nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać – wystarczy zmienić sposób myślenia i przestrzegać kilku prostych zasad. 

Jak schudnąć po wakacjach, jeśli masz problem z podjęciem jakichkolwiek działań i trzymaniem się swoich postanowień? Zrób pierwszy krok, zapoznając się z ofertą cateringu dietetycznego od Love Catering! Znajdziesz tam wiele różnych diet, które możesz swobodnie dopasować do swoich potrzeb. 

Nie wiesz, który jadłospis od Love Catering będzie dla Ciebie najlepszy? Nie zwlekaj i zapisz się na bezpłatną konsultację z certyfikowanym dietetykiem – specjalista w dziedzinie żywienia dobierze dla Ciebie idealny wariant posiłków i podpowie, jak wrócić do formy – i to nie tylko po urlopie!

8 września 2022