Regularne spożywanie posiłków – gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia!

Aby ludzki organizm mógł sprawnie funkcjonować, należy dostarczać mu energię w postaci zbilansowanych i odżywczych pokarmów. Brak regularności w ich przyjmowaniu może mieć negatywne konsekwencje zarówno dla ogólnego samopoczucia, jak i tempa metabolizmu. Dlaczego regularne spożywanie posiłków jest tak ważne? Jak często należy je jeść? I jakie są skutki zaniedbania tego nawyku? Dowiedz się tego z naszego artykułu!

Regularne posiłki, czyli zalecenia dotyczące zdrowej diety

Wśród zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia dotyczących zdrowej diety znajduje się rekomendacja regularnego spożywania posiłków – od 4 do 5 dziennie. Rozlokowanie ich mniej więcej co 3-4 godziny sprawi, że Twój organizm będzie czerpał energię w sposób zrównoważony i bez nadmiernych spadków cukru we krwi. 

Zaczynaj dzień od pożywnego śniadania, a kończ go lekkostrawną kolacją, która ułatwi Ci zasypianie. Pamiętaj, aby w swoich daniach stawiać na pełnowartościowe produkty, obfitujące w wysokiej jakości makro i mikroskładniki, oraz unikać przetworzonych pokarmów. Dodatkowo pamiętaj, aby posiłki były odżywcze, ale nie doprowadzaj do tego, aby jeść zbyt duże porcje. Regularność spożywania posiłków ułatwia jedzenie mniejszych porcji dań oraz pomaga unikać niezdrowych przekąsek.

Szukasz wygodnego rozwiązania? Poznaj diety Love Catering i zamów 3,4 lub 5 zbilansowanych posiłków każdego dnia >>

Najlepiej wybrać schemat zakładający 3 główne posiłki, które wzbogacisz o 2 mniejsze przekąski. Rozplanowanie ich w stałych godzinach spowoduje, że zniwelujesz liczne dolegliwości nie tylko ze strony układu pokarmowego i hormonalnego, ale również nerwowego. Pomiędzy głównymi posiłkami sięgaj po zdrowe i pełnowartościowe przekąski, nie zapominając o odpowiednim nawodnieniu.

Brak regularności to sygnał ostrzegawczy dla organizmu

Zaniedbywanie regularnego spożywania posiłków lub ograniczanie się tylko do 2 dań w ciągu dnia to szybka droga do tego, żeby Twój organizm zaczął magazynować energię na trudne czasy. Gros osób wybiera ten sposób, licząc na szybkie efekty spadku wagi. Niestety niewiele z nich ma świadomość, że tak naprawdę działają przeciwko sobie.

Regularne posiłki, dbałość o mikroskładniki oraz włączenie aktywności fizycznej do codziennej rutyny sprawi, że osiągniesz najbardziej optymalne rezultaty. Dodatkowym atutem tego protokołu będzie utrzymanie glikemii na zrównoważonym poziomie.

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z dietetykiem i osiągnij swoje cele >>

Zalety regularnego spożywania posiłków

Spożywanie jedzenia w określonych odstępach czasu zapobiega nagłym atakom apetytu. Co więcej, osoby, które wdrożyły taki jadłospis, sumarycznie zjadają mniej kalorii w stosunku do tych, które przez cały dzień się głodzą, aby wieczorem paść ofiarą niepohamowanego łaknienia.

Jak mówi stare porzekadło, głodny człowiek to zły człowiek. W celu zapewnienia sobie doborowego humoru przez cały dzień i możliwości cieszenia się wysokim poziomem energii bez jej niepotrzebnych spadków, postaw na regularne odżywianie. Ochroni Cię to przed osłabieniem, uczuciem głodu, zmęczeniem oraz wahaniami nastroju.

Wydaje Ci się, że jesteś bardziej zapominalski i masz coraz większe trudności ze skupieniem? Unikając regularnych posiłków, narażasz swoje ciało na gwałtowne skoki cukru, co może nie tylko zaburzać procesy kognitywne, ale również wywoływać dokuczliwe bóle głowy. Warto pamiętać, że ludzki mózg wykorzystuje właśnie glukozę jako główne źródło energii.

Jak jeść regularne posiłki? Naucz się dobrych nawyków z Love Catering!

Brak regularności w jadłospisie może mieć ogromny wpływ zarówno na ogólne samopoczucie, jak i tempo zrzucania nadprogramowych kilogramów. Nie wiesz, jak skutecznie zmienić swoje nawyki i zadbać o poprawę zdrowia? W takim razie zaufaj specjalistom z Love Catering!

Dzięki szerokiej ofercie diet pudełkowych oraz zróżnicowanym wariantom kalorycznym bez trudu dobierzesz opcję spełniającą wszystkie Twoje oczekiwania. W Love Catering przykładamy najwyższą wagę do jakości składników oraz różnorodności posiłków. Potrzebujesz pomocy w wyborze cateringu dietetycznego i nie wiesz, jak jeść regularne posiłki? Dowiedz się tego od naszych specjalistów, wypełniając intuicyjny formularz i ustalając termin konsultacji już dziś!