Poradź sobie ze zbieraniem się wody w organizmie latem!

Zbieranie się wody w organizmie dokucza wielu osobom, jednak najbardziej narażone są na nie kobiety podczas letnich miesięcy. Objawy tej przypadłości są uciążliwe i łatwe do zaobserwowania już na pierwszy rzut oka. Jakie są przyczyny zatrzymywania wody i co można zrobić, aby skutecznie zniwelować jej symptomy?

Najczęstsze przyczyny zatrzymywania wody w organizmie

  • Odwodnienie

Jedną z najpowszechniejszych przyczyn zbierania się wody w organizmie jest odwodnienie, któremu sprzyja wysoka temperatura w sezonie letnim. Nie dbając o odpowiednią podaż płynów, zmuszasz swój organizm do ich retencji skutkującej obrzękami w okolicy kostek i nadgarstków, opuchlizną twarzy oraz wzrostem masy ciała.

  • Dieta obfitująca w źródła soli

Sól to zdrowy minerał, ale tylko wtedy, gdy jest spożywany w rozsądnych ilościach, tj. nie więcej niż 5 g dziennie, co odpowiada 1 łyżeczce soli. Jadłospis obfitujący w chlorek sodu nie tylko prowadzi do zatrzymania wody w organizmie poprzez gromadzenie jej w tkankach, ale również zwiększa ryzyko licznych chorób, w tym nadciśnienia tętniczego, kamicy nerkowej oraz raka żołądka.

  • Zmiany hormonalne

Nieodłączną częścią cyklu menstruacyjnego są zmiany hormonalne. Kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają problemów ze zbieraniem się wody w organizmie ze względu na działanie estrogenów, których znaczny wzrost odnotowuje się tuż przed okresem. Dodatkowym elementem nasilającym retencję płynów jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Występowanie obrzęków i opuchlizny to Twoja bolączka? Rozważ wizytę u lekarza specjalisty.

Domowe sposoby na zbieranie się wody w organizmie

  1. Zdrowa dieta

Zdrowa dieta to fundament utrzymania homeostazy. Ma ona wpływ zarówno na podstawowe procesy zachodzące w naszym ciele, jak i nasz wygląd oraz samopoczucie. Walczysz z zatrzymywaniem wody w organizmie? Zrezygnuj z ciężkostrawnych potraw i wysokoprzetworzonej żywności, która jest głównym źródłem soli w diecie takich jak ser żółty, przetwory mięsne, pieczywo, koncentraty zup i sosów, przekąski, produkty konserwowe. Zamiast tego zwiększ ilość świeżych produktów roślinnych, w tym warzyw, owoców, strączków, kasz i orzechów. Nie bez znaczenia dla zdrowia są również źródła pełnowartościowego białka oraz tłuszczu, w tym chude mięso i tłuste ryby. Pamiętaj także o tym, że zbilansowany jadłospis pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne mikroelementy, w tym witaminy z grupy B, potas, magnez oraz sód, zapobiegając zatrzymywaniu wody.

  1. Nawodnienie

Chcąc uporać się z nadmiarem wody w organizmie, warto zadbać o wysoką podaż płynów każdego dnia. Dobre nawodnienie to klucz do pozbycia się uporczywych obrzęków oraz zmniejszenia masy ciała, a w konsekwencji zapewnienia sobie znacznie lepszego samopoczucia w upały. Dorosła osoba, prowadząca umiarkowany tryb życia, potrzebuje 2-2,5l wody, czyli 8-10 szklanek każdego dnia

Dowiedz się więcej o sposobach na nawodnienie organizmu latem >>

  1. Aktywność fizyczna

Uzupełnieniem odżywczej diety jest codzienna dawka ruchu. Aktywność fizyczna usprawnia funkcjonowanie układu limfatycznego i krwionośnego, redukując obrzęki i poprawiając przepływ płynów ustrojowych. Wśród najbardziej polecanych czynności wymienia się bieganie, jazdę na rowerze, spacerowanie oraz pływanie. 

Kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli wprowadzenie powyższych zmian nie przynosi oczekiwanych rezultatów, nie bagatelizuj objawu, jakim jest zbieranie się wody w organizmie. Dolegliwość ta może być sygnałem ostrzegawczym. Obrzęki są niekiedy mylnie utożsamiane z retencją wody, podczas gdy są konsekwencją poważnych schorzeń, w tym chorób nerek oraz układu krążenia. W takim wypadku niezwłocznie udaj się do lekarza po poradę.

Co na zatrzymywanie wody? Dieta od Love Catering!

Dieta to, tuż obok odpowiedniego nawodnienia, jeden z podstawowych elementów, które ustrzegą Cię przed zatrzymywaniem wody. Jeśli nie wiesz, jakie produkty wybierać do posiłków, zaufaj specjalistom i postaw na Love Catering.

Każda z opcji dostępnych w LOVE jest starannie opracowywana przez specjalistów z dziedziny żywienia. Dodatkowo masz możliwość wzbogacenia wybranego przez Ciebie wariantu o nasze autorskie Herbal Cold Brew, czyli parzone na zimno napary na bazie herbaty oraz ziół.

Masz pytania lub wątpliwości? W takim razie zapraszamy Cię na bezpłatną konsultację z dietetykiem, który dopasuje kaloryczność posiłków do Twojego zapotrzebowania energetycznego. Wypełnij intuicyjny formularz i wybierz dogodny dla Ciebie termin!

21 lipca 2022