Organizm do prawidłowego funkcjonowania, poza zestawem podstawowych makroelementów jak białko, tłuszcze i węglowodany, potrzebuje również mikroelementów czyli witamin i minerałów. Bez nich niemożliwe jest prawidłowe funkcjonowanie narządów i układu nerwowego, a także właściwa regeneracja. Jednym z najważniejszych minerałów jest magnez, który pełni wiele ważnych funkcji w organizmie i pomaga w kontrolowaniu wielu procesów. Z tego też powodu istotne jest utrzymywanie go na odpowiednim poziomie.
Czemu poziom magnezu w organizmie jest ważny?
Organizm człowieka magazynuje magnez w tkance kostnej, tkankach miękkich i tkance mięśniowej. Znajduje się też w płynie wewnątrzkomórkowym. Jest jednym z pierwiastków, które wpływają na szereg procesów życiowych, a jego niedobór może wywoływać poważne konsekwencje zdrowotne. Zgodnie z licznymi badaniami, zalecane dzienne spożycie magnezu dla kobiet jest na poziomie 320mg, a dla mężczyzn 420mg. Przy zbyt małej ilości magnezu przyjmowanego z jedzeniem, niezbędne jest jego suplementowanie. W przeciwnym wypadku wzrośnie podatność na stres, pojawi się zmęczenie, problemy z zasypianiem a nawet kołatanie serca. Warto zadbać o to, by codzienna dieta była bogata w produkty zawierające magnez i uniknąć problemów zdrowotnych.
Jakie produkty są bogate w magnez?
Głównym źródłem magnezu dla każdego organizmu powinno być pożywienie. Największe źródła magnezu można znaleźć przede wszystkim w produktach roślinnych. Wszelkiego rodzaju zboża, orzechy, rośliny strączkowe i orzechy powinny być stałym elementem diety. Również ziemniaki i banany mogą być dobrym źródłem magnezu. Wśród produktów zbożowych największą zawartością tego pierwiastka cieszą się otręby i zarodki pszenne. Dobrym wyborem będzie też kasza gryczana i płatki owsiane. Bogate w magnez produkty przygotowane ze zboża to chleb razowy i graham. Nasiona strączkowe takie jak soja, fasola i groch dostarczają dla organizmu zarówno dużo magnezu jak i białka, więc są również wartościowym dodatkiem do zdrowej diety. Nie można też zapominać o orzechach. Migdały, orzechy laskowe i włoskie wykorzystywać można jako źródło zdrowych tłuszczy nienasyconych przy jednoczesnym zapewnieniu dostarczania odpowiedniej ilości magnezu. Bardzo dobrym jego źródłem jest też kakao, które zawiera aż 420mg na 100g produktu. Z tego też powodu do grona zdrowych słodyczy zaliczyć można gorzką czekoladę.
Czy produkty zwierzęce też mogą być źródłem magnezu?
W przeciwieństwie do produktów roślinnych, wszystkie produkty odzwierzęce nie są bogate w ten pierwiastek. Magnez w jedzeniu pochodzenia zwierzęcego znajduje się przede wszystkim w nabiale i rybach. Najmniej znajduje się w mięsie. Wśród nabiału najwięcej znaleźć go można w serze typu ementaler oraz tłustym edamskim. Mięso zawiera do 25 mg magnezu na każde 100g produktu. Głównym jego źródłem powinna być wołowina i wieprzowina. Dużo lepiej sytuacja wygląda w przypadku ryb, ponieważ śledzie mogą zawierać nawet 39mg magnezu na 100g.
Czemu jedzenie powinno być głównym źródłem magnezu?
Na rynku znaleźć można mnóstwo suplementów diety, które mają za zadanie dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości magnezu. Nie jest to jednak najskuteczniejsza forma zaopatrywania w ten pierwiastek, ponieważ w ten sposób wchłania się słabo. Magnez w pożywieniu występuje w towarzystwie innych minerałów oraz witamin, które ułatwiają wchłanianie. Występuje też w nich w najbardziej przystępnej dla organizmu formie. Z tego też powodu przede wszystkim zadbać należy o zbilansowaną dietę. Dobrym wyborem może być catering dietetyczny. Przy jego opracowaniu biorą udział specjaliści z dziedziny żywienia i dietetyki, dzięki czemu posiłki są dokładnie zbilansowane i zawierają komplet niezbędnych witamin i minerałów. Nawet dieta pudełkowa uwzględniająca duże wykluczenia pokarmowe skonstruowana jest w sposób, który ma za zadanie zapewnić w pełni zdrowe żywienie. Przygotowując jedzenie samodzielnie należy zadbać o udział w jadłospisie produktów bogatych w magnez. Najlepiej jeśli będą one poddane jedynie minimalnej obróbce, by nie straciły swoich najważniejszych właściwości.
Jakie produkty poza jedzeniem zawierają magnez?
Bardzo dobrym sposobem na dostarczanie magnezu dla organizmu jest picie wysoko zmineralizowanej wody. Pierwiastek ten jest w niej obecny w towarzystwie innych istotnych minerałów, a jego forma jest wyjątkowo łatwo przyswajalna przez organizm. Jakie jeszcze produkty są bogate w magnez i potas? W przypadku osób uprawiających sporty warto postawić na napoje zawierające elektrolity. Dostarczają one wszystkich niezbędnych dla organizmu minerałów, szczególnie przy wzmożonym zapotrzebowaniu na nie. Ostatecznością powinno być suplementowanie magnezu za pomocą tabletek.