Dieta wegetariańska – czy jest zdrowa? Wady i zalety diety bezmięsnej

Dieta wegetariańska to model żywieniowy, który polega na wyeliminowaniu mięsa z jadłospisu oraz ograniczeniu produktów odzwierzęcych. Jako że cieszy się coraz większą popularnością, wiele osób zadaje sobie pytanie na temat jej potencjalnych zalet i wad. Czy dieta wegetariańska jest zdrowa? Jakie korzyści może przynieść stosowanie diety bezmięsnej? Na jakie niedobry narażeni są wegetarianie i jak komponować posiłki, żeby ich uniknąć? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Rodzaje diety wegetariańskiej 

Dieta wegetariańska dzieli się na kilka wariantów i część z nich dopuszcza spożywanie niektórych rodzajów mięs. Oto najpopularniejsze odmiany wraz z produktami, które mogą znaleźć się w jadłospisie: 

  • Semiwegetarianizm – ryby, owoce morza, drób, produkty roślinne.
  • Owowegetarianizm – jajka, produkty roślinne. 
  • Laktoowowegetarianizm – mleko i jego przetwory, jajka, miód, produkty roślinne. 
  • Laktowegetarianizm – mleko i jego przetwory, miód, produkty roślinne. 
  • Pescowegetarianizm – ryby, owoce morza, produkty roślinne. 
  • Weganizm – produkty roślinne.

Sprawdź nasze warianty VEGE dostępne w dietach Balance, Sport, Bulion, Sirt i Handy Meals >>

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa? Zalety diety bezmięsnej

Zanim zdecydujesz się na wyeliminowanie mięsa z jadłospisu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dieta wegetariańska jest zdrowa. Choć posiada ona pewne wady, śmiało można rzec, że jej stosowanie przynosi wiele korzyści. Odpowiednio zbilansowana, zmniejsza ryzyko występowania cukrzycy typu 2, otyłości, nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, a nawet niektórych nowotworów. 

Wśród innych zalet diety bezmięsnej wyróżnić można korzystny wpływ na odchudzanie – rezygnacja z mięsa nierzadko wiąże się z ograniczeniem wysokoprzetworzonej żywności i niezdrowych tłuszczów. Warto wspomnieć również o wysokiej zawartości błonnika, który usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego – wspomaga trawienie i chroni przed zaparciami. 

Dieta bezmięsna a niedobory witamin i minerałów

Nie ulega wątpliwości, że stosowanie diety wegetariańskiej wiąże się z ryzykiem występowania niedoborów niektórych witamin i minerałów. Mowa przede wszystkim o witaminie B12 występującej głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Na jej niedobór najbardziej narażone są osoby spożywające jedynie pokarmy roślinne. W tym przypadku niezbędna jest dodatkowa suplementacja, dobrana przez lekarza lub doświadczonego dietetyka. 

Inną witaminą, którą należy suplementować, jest witamina D. Jej zbyt niska podaż dotyczy nawet 90% polskiego społeczeństwa, niezależnie od rodzaju stosowanej diety. Pozostałe substancje odżywcze, na które warto zwrócić szczególną uwagę, to żelazo, cynk, jod, wapń oraz kwasy tłuszczowe omega-3. 

Jeśli chcesz ograniczyć spożycie mięsa, ale nie rezygnować z niego zupełnie sprawdź dietę Balance Eat Less Meat >>

Co jeść na diecie wegetariańskiej

Na początek warto podkreślić, że dieta wegetariańska wcale nie musi być restrykcyjna i monotonna. Wręcz przeciwnie – umożliwia ona komponowanie smacznych i atrakcyjnych wizualnie posiłków. Ważne, aby były one jak najbardziej urozmaicone i bogate w składniki odżywcze oraz białko. Idealnym substytutem mięsa będą takie produkty jak tofu, rośliny strączkowe (fasola, groch, cieciorka, soczewica, soja), tempeh oraz chlebowiec. 

Komponując jadłospis, warto uwzględnić w nim orzechy, zielone warzywa, nasiona i pestki, siemię lniane, owoce, płatki owsiane, jajka, oleje roślinne oraz produkty zbożowe z pełnego przemiału. Należy pamiętać również o odpowiednim nawodnieniu – przy diecie bezmięsnej zalecane są wody mineralne i ziołowe herbaty.

Catering dietetyczny – wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla wegetarian

Przygotowywanie posiłków na diecie wegetariańskiej może przysporzyć pewne trudności i to nie tylko osobom początkującym w tym temacie. Obawiasz się, że Twoje potrawy będą zbyt monotonne i pozbawione substancji odżywczych? Nie bój się poprosić o pomoc specjalistów! 

Love Catering ma w swojej ofercie dietę pudełkową dla wegetarian i to w kilku różnych kombinacjach: Balance Vege, Balance Vege + Fish, Sport Vege + Fish, Sirt Vege + Gluten Free, Bulion Vege oraz Handy Meals. Każda z nich opiera się na zbilansowanych i urozmaiconych posiłkach – użyte w nich produkty i rozkład makroskładników są wyszczególnione na etykietach, dzięki czemu masz pewność, co dokładnie spożywasz. jeszcze bulion vege

Czy wiesz, że Love Catering oferuje bezpłatną konsultację z certyfikowanym dietetykiem? Wystarczy, że wypełnisz intuicyjny formularz, a otrzymasz praktyczne wskazówki na temat diety bezmięsnej. I nie tylko!

Sprawdź nasze diety bezlaktozowe LACTO FREE dostępne w dietach Sport i Balance >>

 

29 marca 2022