Dieta pudełkowa SIRT: z czym to się je?

Adele jest utalentowaną artystką, której prawdopodobnie nikomu nie trzeba przedstawiać. Co wspólnego ma ta ceniona piosenkarka z dietą SIRT, zwaną potocznie dietą Adele właśnie od jej imienia? Możliwe, że repertuar Adele to nie Twoja bajka, ale z pewnością słyszałeś o jej spektakularnej metamorfozie – aż 40 kg w dół w stosunkowo krótkim czasie! Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest dieta, której zaufała, jakie ma właściwości, jakie są przeciwwskazania do jej stosowania i dlaczego warto zainteresować się dieta pudełkową SIRT.

Co to jest dieta SIRT: zdrowie zaklęte w jedzeniu

Dieta SIRT została opracowana w Wielkiej Brytanii przez dwóch naukowców, Aidan’a Goggins’a i Glen’a Matten’a, a jej nazwa to skrót od angielskiego oryginału sirtfood diet. W swoim założeniu ten prosty model żywieniowy opiera się na wprowadzeniu deficytu kalorycznego oraz wzbogaceniu codziennego jadłospisu o tzw. sirtfoods.

Jaki jest główny cel diety? Jest to przede wszystkim przywrócenie naturalnej witalności organizmu oraz opóźnienie nieubłaganych procesów starzenia, na które bezpośredni wpływ mają takie czynniki środowiskowe, jak przewlekły stres, którego doświadczasz każdego dnia, nieodpowiedni styl życia, a także niezbilansowana dieta, wypełniona po brzegi przetworzonymi produktami spożywczymi.

Pośród głównych prozdrowotnych zalet diety SIRT wymienia się zbawienny wpływ na metabolizm, układ krążenia oraz układ trawienny. Ten model żywieniowy jest również polecany w celu unormowania poziomu insuliny i glukozy we krwi, a bogactwo przeciwutleniaczy obecnych w diecie Adele z pewnością przyniesie wymierne korzyści również osobom cieszącym się nienagannym zdrowiem.

Czym są sirtuiny i jak pobudzić ich syntezę?

Chcesz pozbyć się nadprogramowych kilogramów i cieszyć się prozdrowotnymi rezultatami? Pobudź swój organizm do syntezy sirtuin! Co kryje się za tą enigmatyczną nazwą?

Sirtuiny, znane również jako białka sirtuinowe, to białka enzymatyczne powszechnie występujące w ludzkim organizmie. Ich zasadniczą rolą jest nie tylko regulacja metabolizmu w Twoim ciele, ale również kontrola stanów zapalnych i opóźnianie procesów odpowiedzialnych za starzenie. Nie bez powodu zwane są „genami młodości”.

Jak w prosty sposób wspomóc ich działanie i zadbać o ich zwiększoną syntezę? To bardzo proste. Wystarczy wyeliminować przetworzone produkty z jadłospisu i włączyć do niego wspomniane już sirtfoods, czyli produkty spożywcze, które aktywują działanie genów młodości i powodują ich wzmożoną syntezę.

Sirtfoods w Twoim jadłospisie

Prawdopodobnie znalazłeś już odpowiedź na pytanie, co to jest dieta SIRT i jakie zadanie mają sirtfoods, ale być może wciąż masz problem z odpowiednim doborem produktów i sporządzeniem swojej zakupowej listy.

Opracowując codzienne menu, powinieneś pamiętać o warzywach i owocach, które stanowią najważniejszą grupę produktów aktywujących białka sirtuinowe – są to przede wszystkim truskawki, jarmuż, lubczyk oraz papryczki chili. Sirtuinowe menu bazuje również na orzechach włoskich, oliwie z oliwek, kurkumie czy kawie. Baza warzywna i owocowa może zostać wzbogacona o dobre źródła białka i tłuszczów, czyli dobrej jakości mięso, jajka czy tłuste ryby morskie.

Menu w diecie SIRT powinno opierać się na lekkich daniach zawierających sirtfoods oraz koktajlach sirtuinowych, spożywanych w odpowiedniej kombinacji i proporcjach. Jeżeli obawiasz się, że model ten może okazać się zbyt skomplikowany do wdrożenia, zastanów się nad zastosowaniem diety pudełkowej SIRT, ale o tym później.

Dieta sirtuinowa: fokus na etapy

Model żywieniowy diety SIRT trwa 24 dni i dzieli się na określone etapy, które podsumowaliśmy poniżej. Aby cieszyć się jak najlepszymi i długotrwałymi efektami, warto dokładnie przestrzegać poszczególnych etapów diety Adele i stosować się do ich zaleceń.

ETAP 1

Czas: 3 pierwsze dni

Kaloryczność: ok. 1.000 kcal

Jadłospis: 3 koktajle sirtuinowe + 1 posiłek oparty na sirtfoods

ETAP 2

Czas: 4-7 dni

Kaloryczność: ok. 1.200 kcal

Jadłospis: 2 koktajle sirtuinowe + 2 posiłki oparte na sirtfoods

ETAP 3

Czas: min. 14 dni

Kaloryczność: ok. 1.400 kcal

Jadłospis: 1 koktajl sirtuinowy + 3 główne posiłki oparte na sirtfoods

Przeciwwskazania do stosowania diety Adele

Ze względu na swoją charakterystykę pierwsze dwa etapy diety SIRT są niewskazane w następujących przypadkach:

  • bardzo intensywny wysiłek fizyczny,
  • choroby nerek,
  • choroby układu pokarmowego,
  • insulinooporność lub cukrzyca,
  • ciąża i karmienie piersią.

Jeżeli uznasz, że należysz do jednej z powyższych grup, możesz zasięgnąć porady specjalisty i skonsultować z nim zasadność stosowania diety sirtuinowej.

Wygodna dieta pudełkowa SIRT od Love Catering

Odpowiadając krótko na pytanie, co to jest dieta SIRT, warto zaznaczyć, że jest to model żywieniowy spowalniający procesy starzenia i pozwalający na zrzucenie kilogramów w krótkim czasie.

Obawiasz się, że do Twojego sirtuinowego menu wkradnie się nuda? Masz wątpliwości, czy wystarczy Ci czasu na przygotowywanie dań lub zwyczajnie boisz się, że ogrom elementów do zapamiętania jest ponad Twoje siły? Pozwól nam o to wszystko zadbać i wypróbuj naszą dietę pudełkową SIRT. Autorskie pomysły na posiłki, lekkostrawne połączenia i aromatyczne sirtfoods z pewnością przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym podniebieniom.

Jesteś zainteresowany dietą pudełkową SIRT od Love Catering? Zamówienie możesz złożyć w naszym intuicyjnym panelu. Jeżeli nie jesteś pewny, czy dieta Adele to odpowiedni wybór dla Ciebie, zapraszamy na bezpłatną konsultację dietetyczną. Wypełnij krótki formularz, a nasi dietetycy niezwłocznie rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości.

 

Przeczytaj więcej o diecie SIRT >>

1 września 2021