Dieta intermittent fasting – czym jest i dlaczego warto ją stosować?

Intermittent fasting, czyli post przerywany, to model żywieniowy, który zyskuje coraz szersze rzesze fanów. Fakt ten nie powinien nikogo dziwić – w końcu jego stosowanie niesie za sobą szereg korzyści zarówno w kontekście odchudzania, jak i zdrowia czy samopoczucia. Czym dokładnie jest dieta IF i dlaczego warto wdrożyć ją w życie? Poznaj najważniejsze informacje na jej temat oraz nową opcję cateringu dietetycznego od LOVE!

Co to jest post przerywany?

Post przerywany to sposób odżywiania, którego głównym założeniem jest przyjmowanie pokarmów w tzw. oknie żywieniowym. Pozostała część doby to okres postu, w którym nie należy dostarczać organizmowi żadnych kalorii. Jednym z jego najpopularniejszych wariantów jest model 16:8, który polega na wstrzymywaniu się od jedzenia przez 16 godzin i spożywaniu posiłków przez kolejne 8 godzin.

Wbrew powszechnym opiniom dieta Intermittent Fasting nie daje zielonego światła do przejadania się i sięgania po wysokoprzetworzoną żywność. Podstawą jadłospisu powinny być wysokiej jakości produkty, obfitujące w niezbędne substancje odżywcze. Ważne, aby potrawy były odpowiednio zbilansowane, zróżnicowane, sycące i oczywiście smaczne.

Dieta IF – dla kogo jest wskazana i jakie są jej zalety?

Dieta IF dedykowana jest osobom prowadzącym intensywny tryb życia, odchudzającym się i pragnącym zmienić swoje nawyki żywieniowe. Jej stosowanie pomaga wyeliminować problem z podjadaniem, nadmierną masą ciała oraz pomaga zachować określoną liczbę posiłków w ciągu dnia.

Zalety Intermittent Fasting nie kończą się jedynie na tych wymienionych powyżej. Okazuje się bowiem, że przestrzeganie postu pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie – poprawia profil lipidowy, neutralizuje wolne rodniki, a także wspomaga proces autofagii polegający na usuwaniu przez organizm uszkodzonych elementów z komórek, co w konsekwencji zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych schorzeń.

Post przerwany to gwarancja elastyczności – można swobodnie dopasować go do własnych potrzeb zarówno pod względem kaloryczności, jak i godzin jedzenia. Masz tendencję do późnego wstawania? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po pierwszy posiłek o 12:00, a ostatni o 20:00. Należysz do rannych ptaszków? Zatem umieść swoje okno żywieniowe w przedziale 8:00-16:00.

Choć dieta Intermittent Fasting niesie za sobą szereg korzyści, nie każdy może sobie na nią pozwolić. Wprowadzenie zmian w sposobie żywienia warto poprzedzić wizytą u lekarza lub skonsultować się z dietetykiem, aby zweryfikować aktualny stan zdrowia i dobrać najlepszy model żywieniowy. Nie jest ona polecana kobietom w ciąży i karmiącym piersią, seniorom, dzieciom, młodzieży oraz osobom zmagającym się z cukrzycą lub zaburzeniami odżywiania.

Zapisz się na bezpłatną konsultację z dietetykiem >>>

Aby była ona w pełni bezpieczna i skuteczna dla pozostałej grupy, należy odpowiednio ją zaplanować. Jak najlepiej to zrobić?

Dieta intermittent fasting w formie cateringu – bezpieczeństwo i wygoda w jednym

Intermittent fasting cieszy się coraz większą popularnością i to nie tylko wśród odchudzających się osób. Decydują się na niego także ludzie prowadzący aktywny tryb życia lub pragnący zmienić swoje nawyki na zdrowsze. Aby jednak dobrze spełniał swoją funkcję, powinien być prawidłowo przeprowadzony – szczególnie istotne jest dopasowanie godzin okna żywieniowego i kaloryczności do własnych preferencji.

Wdrożenie w życie zasad postu przerywanego, zwłaszcza przygotowywanie pożywnych dań, wydaje Ci się zbyt skomplikowane i czasochłonne? Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie skorzystanie z usług cateringu dietetycznego. Love Catering poszerzył swoją ofertę o dietę Intermittent Fasting, w której kluczową rolę odgrywa zarówno wartość energetyczna potraw, jak i ich jakość, zawartość witamin i minerałów oraz proporcje białka, tłuszczów i węglowodanów.

Dieta IF od Love Catering została opracowana w taki sposób, aby sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających odbiorców. To właśnie z myślą o ich indywidualnych potrzebach i komforcie postanowiliśmy uwzględnić w niej różne warianty kaloryczne (1200-2000 kcal), możliwość wymiany posiłków oraz opcję vege i standard. Poza smacznymi i urozmaiconymi daniami w swojej paczce znajdziesz odżywczy napój funkcyjno-nawadniający.

Poznaj więcej właściwości diety Intermittent Fasting >>>

Nie wiesz, jaka kaloryczność będzie dla Ciebie najlepsza? Użyj naszego kalkulatora i oblicz swoje zapotrzebowanie na podstawie zaledwie kilku parametrów. Zachęcamy Cię również do umówienia się na darmową konsultację z certyfikowanym dietetykiem, który udzieli Ci praktycznych wskazówek na temat programu żywieniowego Intermittent Fasting. I nie tylko!

21 września 2022